Трохи про розтяжці

Трохи про розтяжку

Трохи про розтяжку

Ви займаєтеся йогою і знаєте, що таке розтяжка на практиці, але скоріше за все навіть не уявляєте, які фізіологічні процеси відбуваються у вашому тілі під час розтяжки.
Гнучкістю називають здатність м’язів і суглобів здійснювати рух в повному діапазоні. Людина народжується з хорошою гнучкістю, але втрачає її з плином років. Якщо первісні люди кожен день виконували необхідну кількість рухів під час збирання і полювання, то сучасна людина рухається дуже мало, його гнучкість від цього страждає. Навіть якщо ви ведете активний спосіб життя, то з віком ваші тканини стануть як мінімум на 15% менше гнучкими і пружними. М’язові волокна злипаються і утворюють перехресні зв’язку там, де їх бути не повинно, вони стають більш жорсткими, від цього посилюється ризик отримати травму. Розтяжка допомагає відновити Нармально паралельну структуру м’язових волокон, вони знову стають податливими і еластичними.
Вчені довели, що розтяжка обмежується не тільки м’язами, деякі м’язові волокна можуть розтягуватися в півтора рази без ризику пошкодження.
Проте, велика частина людей не може сісти на шпагат або дотягнутися до підлоги руками. Найважливішими факторами, що обмежують розтяжку, є еластичність сполучної тканини і діяльність нервової системи.

Сполучна тканина і розвиток гнучкості

Велика частина організму людини – це сполучні тканини, їх розгалужені мережі розходяться по всьому організму, саме вона ділить весь організм на окремі структури – кістки, органи, м’язи.

Для розтяжки важливі три типи сполучної тканини:

  • Сухожилля – з’єднують м’язи й кістки, дуже міцні тканини, але при цьому дуже чутливі до розтягування. Розтяжка сухожилля всього на 4% може обернутися незворотними деформаціями і навіть розривом;
  • Зв’язки – розтягуються краще, ніж сухожилля, але не набагато. Відіграють велику роль в обмеженні гнучкості, так як цей тип тканини пов’язує кістки всередині суглобової капсули. Розтягнення зв’язок робить суглоб нестабільним і нестійким до впливів, саме тому розтяжка колін повинна відбуватися дуже повільно і м’яко;
  • Фасції – оболонки, що оточують м’язові групи і утримують їх в певному положенні. Близько 41% від загального опору тіла до розтяжці доводиться на фасції, ці тканини відіграють найважливішу роль в розвитку гнучкості.

Нервова система і розвиток гнучкості

Розтягуванням і скороченням м’язів керують неврологічні механізми, в йозі велика частина роботи спрямована на включення даних механізмів. Одним з них є взаємне гальмування, коли одна група м’язів скорочується, протилежна їй група розтягується. Якщо ви сядете перед столом і натисніть ребром долоні на його поверхню, то трицепс, розташований на задній стороні плеча напружиться, а протилежна йому м’яз, біцепс, розслабиться, це прояв взаємного гальмування, даний неврологічних механізм використовується в йозі для розвитку гнучкості.

Фізіологи вважають, що саме нервова система є головною перешкодою для розвитку гнучкості, вони рекомендують шукати спосіб подолати обмеження в рефлексі розтягання. Кожен з нас знайомий з ці механізмом на практиці, коли ви наступаєте на слизьку поверхню і ковзалися, то м’язи моментально включаються в роботу, щоб відновити рівновагу. Кожне м’язове волокно має свою мережу сенсорів, вони розташовуються перпендикулярно волокну і відстежують швидкість і силу подовження м’язового волокна. Коли м’язові волокна занадто різко і сильно подовжуються, сенсори екстрено відправляють сигнал в мозок, активується термінове скорочення з метою захисту. Саме тому розтяжка повинна відбуватися плавно, без ривків, інакше піде зворотний ефект, до того ж посилиться ризик отримати травму.

Знаючи всі фактори, що перешкоджають розвитку розтяжки, стає зрозумілим, чому покращення гнучкості за допомогою статичної розтяжки вимагає стільки часу. Під час виконання статичних асан з йоги, спрямованих на розтяжку, відбувається поступова підготовка нервових сенсорів, вони звикають витримувати більшу напругу без виклику реакції від нервової системи у вигляді миттєвого скорочення.

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *