Основні види розтяжок
Хороша розтяжка – це ознака молодості і здоров’я, вона допомагає не тільки при тренуваннях, але і в звичайному житті. Для того, щоб зрозуміти, як займатися розтяжкою, потрібно вивчити різновиди.
Статична розтяжка
Вправи передбачають прийняття певного положення тіла і утримування його протягом певного часу. При проведенні статичної розтяжки потрібно сфокусуватися на відчуттях свого тіла і відчути, яка з м’язів тягнеться в даний момент. Витягування м’язів відбувається під тиском власної ваги, воно не повинно супроводжуватися больовими відчуттями, стан приймається плавно, без ривків і зусиль над собою. При правильній техніці виконання тіло людини повинно бути повністю розслабленим, а подих – рівним.
Активна розтяжка
Нагадує статичну розтяжку, але утримання прийнятого положення буде здійснюватися за рахунок додаткових м’язових зусиль, а не під впливом ваги тіла. Наприклад, підйом прямий ноги і утримання її в прямому вертикальному положенні м’язовими зусиллями буде ставитися до активної розтяжці. Активна розтяжка складніше статичної, тому положення утримуються не більше 15 секунд, ця методика хороша як для розминки, так і для заминки, вона часто використовується в йозі.
Пасивна розтяжка
Виконується за рахунок додаткового тиску, коли розтягуватися допомагає інша людина. Цей вид розтяжки простий, так як не вимагає великих м’язових зусиль, але в той же час дуже небезпечний. Партнер не здатний відчути за вас, наскільки сильно розтягнуті м’язи, і коли слід зупинитися. Займатися пасивної розтяжкою можна тільки з професійним тренером, який добре знайомий з особливостями будови тіла.
Динамічна розтяжка
Вправи виконуються в русі, розтяжка відбувається за рахунок широкої амплітуди рухів кінцівок. Рухи можуть бути як повільними, так і швидкими, але вони завжди виконуються усвідомлено, наприклад махи ногами з наступним плавним контрольованим поверненням ноги в початкове положення. Всі рухи повинні бути повністю підконтрольними, тільки тоді розтяжка буде безпечною.
Балістична розтяжка
Витягування м’язів відбувається в русі, як і при динамічної розтяжці, але є суттєва відмінність – руху будуть не будуть контролюватися фізичними зусиллями людини, вони будуть підкорятися виключно законами фізики. Наприклад, до балістичної розтяжці відносять нахили до ніг з положення стоячи, вони виконуються м’яко і пружно, тіло тягнеться вниз під власною вагою. Такий вид розтяжки підійде для тих, хто вже має певний досвід, для новачків такі вправи будуть небезпечними.
Ізометрична розтяжка
Непроста техніка, в основі якої лежить сильна напруга м’яза до її максимального скорочення, чередуемих з повним розслабленням, тобто витяжкою. Як приклад можна привести витягування носка вперед з положення сидячи на підлозі з наступним притягненням носка на себе, вправи виконуються в декількох повторах. Ізометрична розтяжка протипоказана для людей із захворюваннями серця і судин.